2000 Class Association Website

Privacy Policy


2019

2018

2017

2016

2015

2014

2013

2012

2011

2010

2009

2008

2007

2006

2005

2004

2003

2002

2001

2000

Millennium Series Overall Archy Posted - 06/01/2010



2009 LaserPerformance Millennium Series

Final Results after Round 8

Sailed:8, Discards:4, To count:4, Entries:120, Scoring system:ISAF

Rank Boat SailNo HelmName CrewName Club Draycote Bough Beech Bala Grafham Broadstairs Castle Cove Ullswater Rutland Water Nett
18-19 Apr 3-4 May 23-24 May 13-14 Jun 4-5 Jul 5-6 Sept 19-20 Sep 17-18 Oct
1st Wet n Wicked 2458 Rob Burridge Katie Burridge Weir Wood SC (1.0) 1.0 (DNC) 1.0 1.0 (DNC) (DNC) 1.0 4.0
2nd Well Windy 2237 Will Hitchman Wendy Hitchman Bala SC 2.0 (DNC) 1.0 (7.0) (DNC) (DNC) 1.0 5.0 9.0
3rd Blue-it 22116 Chris Jordan Gill Jordan Burghfield SC 3.0 3.0 (DNC) (9.0) 5.0 (DNC) 3.0 (9.0) 14.0
4th Cracker Jack 2854/22222 Tim Hulley Linda Hulley Weir Wood SC 4.0 5.0 (DNC) 3.0 3.0 (DNC) (DNC) (24.0) 15.0
5th The Hawks 22237 Miles Wade Anderley & Jack Army SA 5.0 6.0 (DNC) (DNC) (DNC) 4.0 (DNC) 7.0 22.0
6th Screwdriver 21033 Helen Phillips Andrew Phillips Cardiff Bay YC (DNC) 8.0 3.0 (11.0) (10.0) 3.0 9.0 (11.0) 23.0
7th Dr Lavender 2204 Iain Yardley Sarah Yardley Leigh & Lowton SC 7.0 (DNC) 5.0 (12.0) (DNC) 6.0 7.0 (12.0) 25.0
8th Student Loan 22252 Graham Sexton Kristina Harbourne Thorpe Bay SC 9.0 7.0 (DNC) 6.0 4.0 (DNC) (DNC) (DNC) 26.0
9th Max 3 21963 Chris McDonald Kate,Emily&Jessica Grafham Water SC 11.0 (DNC) 2.0 4.0 (DNC) (DNC) (DNC) 10.0 27.0
10th Chameleon 2145 Dave Adams Chris, Tom & Scott Broadstairs SC (DNC) 4.0 (DNC) 2.0 2.0 (DNC) (DNC) 21.0 29.0
11th BuzzB 21462 Andy Baldwin Mark & Karen Grafham Water SC 6.0 (12.0) (DNC) (13.0) 11.0 2.0 10.0 (29.0) 29.0
12th Rob Roy 21131 James Macgregor Jenny & Callum Grafham Water SC (16.0) (19.0) (DNC) 15.0 13.0 10.0 12.0 (23.0) 50.0
13th Where Beagles Dare 22054 Will Sloper Andrew Sloper Weir Wood SC 12.0 (17.0) (DNC) 14.0 (DNC) 8.0 (DNC) 17.0 51.0
14th Tardis Too 22125 Chris Hall Tom & Harvey Snettisham Beach SC 20.0 (DNC) (DNC) 16.0 (DNC) (DNC) 6.0 13.0 55.0
15th Stingray 21697 Trevor Boughton Carol Boughton Bough Beech SC 17.0 (20.0) 10.0 (25.0) 16.0 14.0 (24.0) (22.0) 57.0
16th 21236 Crawford McLeary Kathy Hayes Bartley SC 23.0 (DNC) 11.0 (DNC) (DNC) 12.0 (DNC) 20.0 66.0
17th Dragonfly 2587 Guy Boswell Julie & Sam Llandegfedd SC 18.0 (DNC) 8.0 23.0 (DNC) 20.0 (25.0) (30.0) 69.0
18th Bagsy 22085 John Wilkin Bob/Rachel/Tony/Penny Shustoke SC (DNC) (31.0) 14.0 (21.0) 19.0 18.0 20.0 (34.0) 71.0
19th Last Drop 22003 Ricky Knights Julie Knights Leigh & Lowton SC 21.0 (26.0) 9.0 (24.0) (DNC) 21.0 23.0 (DNC) 74.0
20th Scallywag 21563 John Smith Sally Taviner Netley SC (DNC) 38.0 (DNC) (DNC) 17.0 11.0 (DNC) 25.0 91.0
21st 21852 Peter Nattrass Vivienne Nattrass Bough Beech SC 24.0 (34.0) 16.0 27.0 26.0 (DNC) (DNC) (DNC) 93.0
22nd Aeolus 21590 Charles Erb A N Other Bartley SC 27.0 (37.0) 13.0 30.0 (DNC) (DNC) 33.0 (DNC) 103.0
23rd Elle Four 2244 Mark Wilkes Falco & Graham Burghfield SC (DNC) 39.0 (DNC) (DNC) 21.0 (DNC) 27.0 26.0 113.0
24th Mwg Ar y Dwr 21109/2043 Dave Eccles Kate Eccles Bala SC 15.0 (DNC) 7.0 8.0 (DNC) (DNC) (DNC) DNC 151.0
25th Firebolt 2372 Martin Wilson Harry & Sam Datchett SC (DNC) 11.0 (DNC) 10.0 (DNC) (DNC) DNC 15.0 157.0
26th Domestic Bliss! 21005 Richard Parr Vivienne Parr Stone SC 8.0 23.0 (DNC) (DNC) 8.0 (DNC) (DNC) DNC 160.0
27th Crazy Diamond 21763 Graham Dalton Lucy Dalton Dell Quay SC (DNC) 16.0 (DNC) (DNC) (DNC) 9.0 15.0 DNC 161.0
28th Idun 21061 John Cox Pauline Cox Chichester YC (DNC) 32.0 (DNC) (DNC) (DNC) DNC 5.0 6.0 164.0
29th 21524 Martyn Emberson Tom & Lyndsey Northampton SC 19.0 (DNC) (DNC) 22.0 (DNC) (DNC) DNC 40.0 202.0
30th The Coniston Five-0 21381 Michael Cork Gareth Jones Ogston SC 26.0 (DNC) (DNC) (DNC) (DNC) DNC 30.0 36.0 213.0
31st Ysbryd 2737 Steve Wood Sheila Morgan Cardigan Bay Watersports (DNC) (DNC) (DNC) (DNC) DNC 28.0 31.0 38.0 218.0
32nd Skippy & the Wombat 22234 Jon Holroyd Jane Rusbatch Weir Wood SC (DNC) 2.0 (DNC) (DNC) (DNC) DNC DNC 3.0 247.0
33rd Amygo 21555 Amy Hulley Jamie, Sophie & James Weir Wood SC (DNC) (DNC) (DNC) (DNC) 7.0 DNC DNC 4.0 253.0
34th Hired 'n' Fired 21724 Elizabeth Fillmore Tim Fillmore Draycote Water SC 10.0 (DNC) (DNC) 5.0 (DNC) (DNC) DNC DNC 257.0
35th Strider 2869 Bruce Kidd Tom & Luke Bough Beech SC (DNC) 13.0 (DNC) (DNC) (DNC) DNC 16.0 DNC 271.0
36th Wake Watcher 2279 Guy Tasker Rosie Tasker Snettisham Beach SC (DNC) (DNC) (DNC) (DNC) DNC DNC 18.0 14.0 274.0
37th Rivers Rhum 2946 Alexei Nicholas Stefan Nicholas Weir Wood SC (DNC) 22.0 (DNC) (DNC) 12.0 (DNC) DNC DNC 276.0
38th Too good to hurry 2931 Simon Murray Lisa Murray Lee on Solent SC (DNC) 21.0 (DNC) (DNC) (DNC) 17.0 DNC DNC 280.0
39th 21072 Trevor Bradley David Coulcher Thornton Stewart SC (DNC) (DNC) (DNC) (DNC) DNC DNC 21.0 18.0 281.0
40th Moonraker 22007 Sandy Paskins Rosie Paskins Shustoke SC 25.0 (DNC) 15.0 (DNC) (DNC) (DNC) DNC DNC 282.0
41st Dazzling Dolphin 21494 Nick Griffin Francesca Griffin Castle Cove SC (DNC) 24.0 (DNC) (DNC) (DNC) 16.0 DNC DNC 282.0
42nd Cirrus 21658 Dave Bennett Kay & Tom Rutland SC (DNC) (DNC) (DNC) 18.0 (DNC) DNC DNC 33.0 293.0
43rd Deep Thought 2492 Steve Rickard Matt & Paul Lee on Solent SC (DNC) (DNC) (DNC) 29.0 (DNC) 23.0 DNC DNC 294.0
44th Gill 21088 David Taylor Gill Firth Pennine SC (DNC) (DNC) (DNC) 26.0 (DNC) DNC 28.0 DNC 296.0
45th Brahms & Liszt 2866 Brian Starr Stewart Aughey Lee on Solent SC (DNC) (DNC) (DNC) 33.0 (DNC) 27.0 DNC DNC 302.0
46th Beats Me 2585/21221 Peter Coulcher Jayne & David Bough Beech SC (DNC) 35.0 (DNC) 31.0 (DNC) (DNC) DNC DNC 308.0
47th Foye Belle 21428 John Chisnall Jean Chisnall Weir Wood SC (DNC) 40.0 (DNC) (DNC) (DNC) DNC 29.0 DNC 311.0
48th Wait for Me 21840 Bryan Halsey William Brown Snettisham Beach SC (DNC) (DNC) (DNC) (DNC) DNC DNC 38.0 39.0 319.0
49th My Domain 2574 Hugh Shone Mike Robbins Castle Cove SC (DNC) (DNC) (DNC) (DNC) DNC 1.0 DNC DNC 364.0
50th 2042 Jasper Barnham Laura Barnham Snettisham Beach SC (DNC) (DNC) (DNC) (DNC) DNC DNC DNC 2.0 365.0
51st Mrs Beaver 21155 Bill Dawber Charlotte Dawber Dell Quay SC (DNC) (DNC) (DNC) (DNC) DNC DNC 2.0 DNC 365.0
52nd Asa 22088 Simon Horsfield Clive Grant Army SA (DNC) (DNC) (DNC) (DNC) DNC DNC 4.0 DNC 367.0
53rd 22239 John Haywood Sarah Haywood Bala SC (DNC) (DNC) 4.0 (DNC) (DNC) DNC DNC DNC 367.0
54th 2669 Peter Cowell Anya de Iongh Castle Cove SC (DNC) (DNC) (DNC) (DNC) DNC 5.0 DNC DNC 368.0
55th 21584 MIke Speller Kial Doolin Minnis Bay SC (DNC) (DNC) (DNC) (DNC) 6.0 DNC DNC DNC 369.0
56th 21681 Richard Morley Sue Morley Burghfield SC (DNC) (DNC) 6.0 (DNC) (DNC) DNC DNC DNC 369.0
57th Fuschal 2575 Peter Davies Jane Davies Castle Cove SC (DNC) (DNC) (DNC) (DNC) DNC 7.0 DNC DNC 370.0
58th Cool Runnings 2992 Fergus Barnham Hannah Saddler Snettisham Beach SC (DNC) (DNC) (DNC) (DNC) DNC DNC DNC 8.0 371.0
59th Gunner No.1 21558 Matt Sargent Claire Sargent Royal Artillery YC (DNC) (DNC) (DNC) (DNC) DNC DNC 8.0 DNC 371.0
60th 21990 Ed Cowell Lewis Stone Broadstairs SC (DNC) (DNC) (DNC) (DNC) 9.0 DNC DNC DNC 372.0
61st 25851 Chris Coulcher Mel White Bough Beech SC (DNC) 9.0 (DNC) (DNC) (DNC) DNC DNC DNC 372.0
62nd 22111 Brian Lamb Tony Hunt Wilsonian SC (DNC) 10.0 (DNC) (DNC) (DNC) DNC DNC DNC 373.0
63rd Rapido 21800 Steve McCulloch Robert McCulloch Grafham Water SC (DNC) (DNC) (DNC) (DNC) DNC DNC 11.0 DNC 374.0
64th 21050 Steve Price Andy Piggott Shotwick Lake SC (DNC) (DNC) 12.0 (DNC) (DNC) DNC DNC DNC 375.0
65th Galovanter 21875 Jim Galloway Margaret Galloway Loch Venachar SC (DNC) (DNC) (DNC) (DNC) DNC DNC 13.0 DNC 376.0
66th New X-perience 22139 Sally Fielding Martin Fielding Castle Cove SC (DNC) (DNC) (DNC) (DNC) DNC 13.0 DNC DNC 376.0
67th 2619 David Bradley Gary Walton RYA 13.0 (DNC) (DNC) (DNC) (DNC) DNC DNC DNC 376.0
68th Shambles 2074 Simon Wilson Andrew Wilson Kielder Water SC (DNC) (DNC) (DNC) (DNC) DNC DNC 14.0 DNC 377.0
69th Faye Bay 22258 Colin Treadwell Lauren Treadwell Wilsonian SC (DNC) (DNC) (DNC) (DNC) 14.0 DNC DNC DNC 377.0
70th 2445 Paul Luttman Kirk Knights Weir Wood SC (DNC) 14.0 (DNC) (DNC) (DNC) DNC DNC DNC 377.0
71st Bagsy 22085 Penny Wilkin John Wilkin Shustoke SC 14.0 (DNC) (DNC) (DNC) (DNC) DNC DNC DNC 377.0
72nd Special K 21452 Bob Kennett Andy Kennet Shustoke SC (DNC) (DNC) (DNC) (DNC) DNC 15.0 DNC DNC 378.0
73rd 21933 Deborah Thomas Julian Poupard Broadstairs SC (DNC) (DNC) (DNC) (DNC) 15.0 DNC DNC DNC 378.0
74th 21221 Simon Conway David Coulcher Bough Beech SC (DNC) 15.0 (DNC) (DNC) (DNC) DNC DNC DNC 378.0
75th 10 David Peerless Edward Peerless Army SA (DNC) (DNC) (DNC) (DNC) DNC DNC DNC 16.0 379.0
76th 2969 Robert McCulloch Alma Cadzow Loch Venachar SC (DNC) (DNC) (DNC) (DNC) DNC DNC 17.0 DNC 380.0
77th 21831 Amanda Horton Wendy Horton Grafham Water SC (DNC) (DNC) (DNC) 17.0 (DNC) DNC DNC DNC 380.0
78th 2394 Brandon Hawkes Geoff Jervis Broadstairs SC (DNC) (DNC) (DNC) (DNC) 18.0 DNC DNC DNC 381.0
79th Moaning Myrtle 21401 Ian Patrick Bob Wilkinson Bough Beech SC (DNC) 18.0 (DNC) (DNC) (DNC) DNC DNC DNC 381.0
80th 2190 Hanna Holloway Matthew Richardson (DNC) (DNC) (DNC) (DNC) DNC DNC DNC 19.0 382.0
81st Dirty Ducks 22269 Johnny Johnston Alec Goodridge Army SA (DNC) (DNC) (DNC) (DNC) DNC DNC 19.0 DNC 382.0
82nd About Time 2616 Richard Lowton Stuart Regnard Lee on Solent SC (DNC) (DNC) (DNC) (DNC) DNC 19.0 DNC DNC 382.0
83rd 21205 Phil Laycock Alexandra Laycock Grafham Water SC (DNC) (DNC) (DNC) 19.0 (DNC) DNC DNC DNC 382.0
84th 2075 Stuart Jarvis Graham Jones Broadstairs SC (DNC) (DNC) (DNC) (DNC) 20.0 DNC DNC DNC 383.0
85th The Hawks 22237 Jack Wade Miles Wade Army SA (DNC) (DNC) (DNC) 20.0 (DNC) DNC DNC DNC 383.0
86th 2411 Robin Day Angela Day Ullswater YC (DNC) (DNC) (DNC) (DNC) DNC DNC 22.0 DNC 385.0
87th Thandi Bear 2596 Dave Brewster Paul Chandler Lee on Solent SC (DNC) (DNC) (DNC) (DNC) DNC 22.0 DNC DNC 385.0
88th Drift 21784 Chris Wood Paul Wenham Jones Broadstairs SC (DNC) (DNC) (DNC) (DNC) 22.0 DNC DNC DNC 385.0
89th 2997 Chris Wharmby Jane Wharmby Milton Keynes SC 22.0 (DNC) (DNC) (DNC) (DNC) DNC DNC DNC 385.0
90th Good Evans 21458 Ben Twist John Evans Broadstairs SC (DNC) (DNC) (DNC) (DNC) 23.0 DNC DNC DNC 386.0
91st Rene Veloce 21897 Stephen Andrews Jerry Apetino Castle Cove SC (DNC) (DNC) (DNC) (DNC) DNC 24.0 DNC DNC 387.0
92nd No (Fear) Idea 21971 Dave Simpson Phil Marsh Broadstairs SC (DNC) (DNC) (DNC) (DNC) 24.0 DNC DNC DNC 387.0
93rd Dots Delight 2409 Keith Pickering Simon Pickering 25th Soton Sea Scouts (DNC) (DNC) (DNC) (DNC) DNC 25.0 DNC DNC 388.0
94th Ariel 21354 Trevor Smith Sam Smith Broadstairs SC (DNC) (DNC) (DNC) (DNC) 25.0 DNC DNC DNC 388.0
95th 2305 Nik Antonides Cathy Evans Wilsonian SC (DNC) 25.0 (DNC) (DNC) (DNC) DNC DNC DNC 388.0
96th Nearly Pink 21780 Jane Robertson Eric Robertson East Lothian YC (DNC) (DNC) (DNC) (DNC) DNC DNC 26.0 DNC 389.0
97th This way up 21904 Ken Barfoot Tony Burch Castle Cove SC (DNC) (DNC) (DNC) (DNC) DNC 26.0 DNC DNC 389.0
98th Little Spirit 2 22202 David Lynch Rowan May Shustoke SC (DNC) (DNC) (DNC) (DNC) DNC DNC DNC 27.0 390.0
99th 21691 Tony Carter Bridget Carter Weir Wood SC (DNC) 27.0 (DNC) (DNC) (DNC) DNC DNC DNC 390.0
100th Tiger 2 22169 Paul Norris Jo Bland Snettisham Beach SC (DNC) (DNC) (DNC) (DNC) DNC DNC DNC 28.0 391.0
101st Bagheera 21532 Ed Hunter Carly Allen Grafham Water SC (DNC) (DNC) (DNC) 28.0 (DNC) DNC DNC DNC 391.0
102nd 21003 Roger White Vivienne White Bough Beech SC (DNC) 28.0 (DNC) (DNC) (DNC) DNC DNC DNC 391.0
103rd Jammy Dodger 2234 Rob Boyden Penny Boyden Castle Cove SC (DNC) (DNC) (DNC) (DNC) DNC 29.0 DNC DNC 392.0
104th Convalui 2748 Martin Aylward Sue Aylward Waveney & Oulton Broad SC (DNC) 29.0 (DNC) (DNC) (DNC) DNC DNC DNC 392.0
105th Tigger Too 2321 Steve Shears Sam Shears Castle Cove SC (DNC) (DNC) (DNC) (DNC) DNC 30.0 DNC DNC 393.0
106th Whisky Galore 22049 Chris Bell George Jamieson Nomads SC (DNC) 30.0 (DNC) (DNC) (DNC) DNC DNC DNC 393.0
107th 2084 Simon Morley Zach Morley Rutland SC (DNC) (DNC) (DNC) (DNC) DNC DNC DNC 31.0 394.0
108th 21529 Richard Foyle Paul Hallam Rickmansworth SC (DNC) (DNC) (DNC) (DNC) DNC DNC DNC 32.0 395.0
109th Over the Hill 21353 Paul Durbin Peter Forbes Ullswater YC (DNC) (DNC) (DNC) (DNC) DNC DNC 32.0 DNC 395.0
110th 21903 Jane Carwithen Ann O'Brien Grafham Water SC (DNC) (DNC) (DNC) 32.0 (DNC) DNC DNC DNC 395.0
111th 2015 Dil Sandhu Lynn Sandhu Weir Wood SC (DNC) 33.0 (DNC) (DNC) (DNC) DNC DNC DNC 396.0
112th 21791 Ann Wright Tanya Adam Army SA (DNC) (DNC) (DNC) (DNC) DNC DNC 34.0 DNC 397.0
113th 21338 Richard Thisby Charlie Wilson Army SA (DNC) (DNC) (DNC) 34.0 (DNC) DNC DNC DNC 397.0
114th Deeler 2562 Simon Delves John Bailey Weir Wood SC (DNC) (DNC) (DNC) (DNC) DNC DNC DNC 35.0 398.0
115th Hungover 2968 Alison Yates Nathan Scarl Astbury Sailsports (DNC) (DNC) (DNC) (DNC) DNC DNC 35.0 DNC 398.0
116th Pod 21352 Steve Wood Colman Clarke Largo Bay SC (DNC) (DNC) (DNC) (DNC) DNC DNC 36.0 DNC 399.0
117th 21404 Steven George Ashley George Weir Wood SC (DNC) 36.0 (DNC) (DNC) (DNC) DNC DNC DNC 399.0
118th 2888 Lawrence Dooley Jonathan May Shustoke SC (DNC) (DNC) (DNC) (DNC) DNC DNC DNC 37.0 400.0
119th Motley Crew 21694 Clive Thomson Chris Evans Blithfield SC (DNC) (DNC) (DNC) (DNC) DNC DNC 37.0 DNC 400.0
120th 22194 Gavin Orr Lachian Orr Bough Beech SC (DNC) 41.0 (DNC) (DNC) (DNC) DNC DNC DNC 404.0

Sailwave Scoring Software 2.00 build 3

www.sailwave.com

 
2000 Class Association Website
Hosted by Pipeten.co.uk
Privacy Policy © 2000 Class Association Go To Top Of Page
This page was generated in 0.14 seconds. Powered By: Snitz Forums 2000 Version 3.4.03