2000 Class Association Website

Privacy Policy


2019

2018

2017

2016

2015

2014

2013

2012

2011

2010

2009

2008

2007

2006

2005

2004

2003

2002

2001

2000

2012 Nationals Ian Frogley Posted - 05/08/2012

August 5
Category Championships
Venue: ELYC
 August  2012
MonTueWedThuFriSatSun
12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
2728293031

Overall final results
Go here for Chris Jordan's blog.
Results courtesy of ELYC website Photos by Fotoboat here

Sailwave results for Laser 2000 National 2012 at East Lothian YC 2012

Laser 2000 National 2012

East Lothian YC

Final results

Overall

Sailed: 9, Discards: 2, To count: 7, Entries: 48, Scoring system: Appendix A
Rank Gold /silver Sail Number Boat Name Helm Name Under 21 Crew Name Crew U 21 Home Sailing Club R1 R2 R3 R4 R5 R6 R7 R8 R9 Total Nett
1st G 2042 Sheldonopolis Jasper Barnham Laura Barnham Snettisham Beach SC 1.0 1.0 (7.0) 1.0 1.0 1.0 (5.0) 1.0 4.0 22.0 10.0
2nd G 2145 Suck it and Sea Dave Adams Richard Thomas Y Broadstairs SC (7.0) 5.0 (49.0 BFD) 2.0 2.0 2.0 4.0 3.0 1.0 75.0 19.0
3rd G 2458 Wet N Wicked Rob Burridge Gemma Burridge Weir Wood SC 4.0 2.0 4.0 (7.0) 4.0 3.0 1.0 (8.0) 3.0 36.0 21.0
4th G 21799 Brave Haart Paul Rigg Fiona Rigg Dalgety Bay SC (ex ELYC) 6.0 3.0 3.0 4.0 6.0 (15.0) (8.0) 2.0 5.0 52.0 29.0
5th G 22361 Wot no RS Dave Hivey Emma Hivey Army SA 5.0 4.0 (20.0) (12.0) 5.0 4.0 6.0 7.0 2.0 65.0 33.0
6th G 2240 Taming of the Crew Graham Sexton Kristina Harborne Thorpe Bay YC (22.0) (13.0) 1.0 5.0 3.0 7.0 2.0 13.0 9.0 75.0 40.0
7th G 2355 Zoomy Matt Sargent Clare Sargent ASA/Thorney Island SC 3.0 7.0 10.0 3.0 (11.0) (49.0 DSQ) 3.0 4.0 11.0 101.0 41.0
8th G 22321 Text me Maybe Fergus Barnham Y Serena De Nahlik Y Snettisham Beach SC 2.0 (28.0) 2.0 6.0 10.0 (22.0) 14.0 5.0 6.0 95.0 45.0
9th G 21155 Mrs Beaver Bill Dawber Lucy Dalton Dell Quay SC 9.0 9.0 13.0 (15.0) 9.0 9.0 7.0 11.0 (21.0) 103.0 67.0
10th G 22239 Second Wind John Haywood Sarah Haywood Bala SC 10.0 (25.0) 12.0 8.0 12.0 11.0 (21.0) 14.0 7.0 120.0 74.0
11th G 2327 Edna Chris Hall Tom Hall Y Snettisham Beach SC 15.0 (17.0) 8.0 17.0 8.0 14.0 (18.0) 6.0 8.0 111.0 76.0
12th G 2047 Max Chris McDonald Jessica McDonald Y Grafham Water SC (18.0) 10.0 17.0 18.0 7.0 6.0 17.0 (21.0) 16.0 130.0 91.0
13th G 2714 Plan B Andy Baldwin Mark Baldwin Grafham Water SC (42.0) 15.0 5.0 14.0 14.0 5.0 (31.0) 28.0 12.0 166.0 93.0
14th G 22116 Blue-it Chris Jordan Gill Jordan Burghfield SC & Brightlingsea SC 21.0 (49.0 DSQ) (23.0) 10.0 15.0 19.0 12.0 9.0 13.0 171.0 99.0
15th G 22334 Army Sailing Simon Horsfield Clive Grant Army SA 14.0 (30.0) 6.0 19.0 20.0 (25.0) 20.0 10.0 19.0 163.0 108.0
16th G 21555 Amygo Will Sloper Y Katie Burridge Y Weir Wood SC (43.0) 8.0 15.0 11.0 (32.0) 8.0 30.0 25.0 14.0 186.0 111.0
17th G 21816 Sozzled Fish Natalie Roach Alex Pickles Royal Navy SA 12.0 19.0 21.0 (49.0 BFD) 13.0 (38.0) 15.0 22.0 10.0 199.0 112.0
18th G 21061 Idun John Cox Pauline Cox Chichester Yacht Club 20.0 22.0 14.0 20.0 17.0 10.0 (26.0) 12.0 (25.0) 166.0 115.0
19th G 2204 Dr Lavender Iain Yardley Sarah Yardley Leigh & Lowton SC 8.0 (34.0) 11.0 23.0 29.0 21.0 9.0 15.0 (32.0) 182.0 116.0
20th G 21033 Screwdriver Andrew Phillips Helen Phillips Cardiff Bay Yacht Club 16.0 14.0 16.0 13.0 (28.0) (32.0) 19.0 18.0 26.0 182.0 122.0
21st G 22150 Sea Daddy Wayne Shirley Fiona Cook Royal Navy SA 19.0 20.0 (37.0) 24.0 18.0 12.0 24.0 24.0 (34.0) 212.0 141.0
22nd S 2064 Jack Ass Amy Hulley John Dasey Weir Wood SC (33.0) 18.0 (32.0) 25.0 19.0 20.0 11.0 30.0 23.0 211.0 146.0
23rd S 2272 Naiad James Macgregor Jenny Macgregor Grafham Water SC (31.0) (32.0) 31.0 16.0 21.0 16.0 13.0 26.0 24.0 210.0 147.0
24th G 2491 Ickynoo Steve McCulloch Nicky McCulloch Fairlands Valley SC 28.0 11.0 18.0 9.0 40.0 18.0 28.0 (49.0 DNF) (49.0 DNC) 250.0 152.0
25th S 22149 Which way Now Ben Biglin James Shrives Royal Navy SA (34.0) 21.0 28.0 22.0 27.0 (41.0) 10.0 16.0 28.0 227.0 152.0
26th G 2405 Sans Plomb Bill Roberts Grace Roberts East Lothian Yacht Club 17.0 24.0 9.0 27.0 (31.0) 31.0 (37.0) 27.0 20.0 223.0 155.0
27th G 21060 Sailbad the Sinner Tim Cripps Hilary Whittington Notts County SC 23.0 6.0 19.0 (49.0 BFD) 25.0 27.0 (49.0 DNC) 38.0 18.0 254.0 156.0
28th S 2872 Slainte Karl McCluskey Luke McCluskey Y Nantwich & Border Counties (36.0) 23.0 30.0 31.0 16.0 13.0 33.0 19.0 (38.0) 239.0 165.0
29th S 2884 Digny Mark Foley Charlotte Foley Brancaster Staithe SC 32.0 27.0 25.0 21.0 23.0 (35.0) 25.0 20.0 (33.0) 241.0 173.0
30th S 22054 Where Beagles Dare Andrew Sloper Ellie Sloper Y Weir Wood SC 29.0 16.0 (34.0) 28.0 24.0 23.0 (32.0) 23.0 31.0 240.0 174.0
31st S 22296 Olvors 20 Ewan Rycroft Y Andrew Stewart Y East Lothian Yacht Club 13.0 35.0 (36.0) 29.0 (42.0) 28.0 22.0 33.0 17.0 255.0 177.0
32nd S 2086 Midnight Poster George Thomson Douglas Brand West Lothian SC 11.0 31.0 (33.0) 33.0 (39.0) 26.0 16.0 31.0 30.0 250.0 178.0
33rd G 21072 The Boss Trevor Bradley Caroline Bradley Thornton Steward SC 24.0 12.0 22.0 35.0 (38.0) 33.0 27.0 (40.0) 29.0 260.0 182.0
34th S 2705 Millennium Bug James Guinan Y Kevin Guinan Bala SC 26.0 (38.0) 29.0 (49.0 BFD) 26.0 29.0 23.0 29.0 27.0 276.0 189.0
35th S 2229 Sopa Mova John Hewatt Samual Pygall Wilsonian SC (37.0) 29.0 26.0 30.0 22.0 34.0 (39.0) 34.0 15.0 266.0 190.0
36th S 22058 Awkward Giraffe Lucy Robinson Donald Waters East Lothian Yacht Club (40.0) 26.0 24.0 (49.0 BFD) 33.0 30.0 34.0 35.0 22.0 293.0 204.0
37th S 21780 Nearly Pink Jane Robertson Eric Robertson East Lothian Yacht Club 25.0 33.0 27.0 26.0 34.0 (39.0) 29.0 36.0 (37.0) 286.0 210.0
38th S 2888 Overdraft Lawrence Dooley Geoff Johns Shustoke SC 30.0 37.0 38.0 (49.0 BFD) 35.0 17.0 (40.0) 37.0 39.0 322.0 233.0
39th S 22335 Two and a half men Johnny Johnston Alex Chapman Army SA 35.0 (40.0) 40.0 32.0 36.0 40.0 38.0 32.0 (42.0) 335.0 253.0
40th S 2050 Line Dancer Brian Cameron Mike Smith East Lothian Yacht Club 27.0 (41.0) 41.0 36.0 30.0 (42.0) 41.0 41.0 40.0 339.0 256.0
41st S 22258 Faye Bay Colin Treadwell Adam Treadwell Wilsonian SC 38.0 36.0 39.0 (49.0 BFD) 37.0 37.0 36.0 39.0 (41.0) 352.0 262.0
42nd S 2912 Cheeky Wee Haggis Robin Edwards Alastair Mair East Lothian Yacht Club 41.0 39.0 (49.0 DNF) (49.0 BFD) 41.0 24.0 44.0 44.0 45.0 376.0 278.0
43rd S 22085 Bagsy John Wilkin Alex Freer Y Shustoke SC 39.0 42.0 35.0 34.0 44.0 36.0 (49.0 DNC) (49.0 DNC) 49.0 DNC 377.0 279.0
44th S 22085 Bagsy Alex Freer Y John Wilkin East Lothian Yacht Club (49.0 DNC) (49.0 DNC) 49.0 DNC 49.0 DNC 49.0 DNC 49.0 DNC 35.0 17.0 36.0 382.0 284.0
45th S 21405 Equinox Nina Wallis Sue Hannant Wilsonian SC 45.0 45.0 42.0 37.0 (46.0) (46.0) 43.0 43.0 35.0 382.0 290.0
46th S 22323 Firebird Dougie Waiters Tom Mew Royal Air Force SA (44.0) 43.0 43.0 38.0 43.0 44.0 42.0 42.0 (46.0) 385.0 295.0
47th S 19 Team Princess Matt Thompson Elliott Richards Army SA (46.0) 44.0 44.0 39.0 (47.0) 43.0 45.0 45.0 43.0 396.0 303.0
48th S 22269 Knot for sale John Johnston Matt Smith Army SA (47.0) (46.0) 45.0 40.0 45.0 45.0 46.0 46.0 44.0 404.0 311.0



Sailwave Scoring Software 2.5
www.sailwave.com

event burgee
 
2000 Class Association Website
Hosted by Pipeten.co.uk
Privacy Policy © 2000 Class Association Go To Top Of Page
This page was generated in 0.2 seconds. Powered By: Snitz Forums 2000 Version 3.4.03